AGRIA
home produkty prodejci předváděcí akce dotazy kontakt dealer's intranet
Lištové žací sekačky
Nosiče nářadí
Jednonápravové malotraktory
Zametací stroje
Přídavná nářadí

Zimní údržba
Půdní realizace
Údržba extenzivních ploch
Novinka - balíkovací lis Caeb

O značce agria
Výrobní závod agria
Agria v praxi
Fotogalerie
Videogalerie
Rozkresy náhradních dílů

Profesionální půdní realizace s jednoosými stroji


Půdní realizace agria Pří výběru vhodného nářadí a k němu optimálního malotraktoru, popřípadě nosiče nářadí, provází i velmi zkušeného realizátora zahradních a krajinářských úprav nebo zástupce komunálního podniku řada otázek. K tomu, aby vybral nejvhodnější mechanizaci pro práci s půdou na menších a členitějších plochách, potřebuje praktické zkušenosti a pokud možno i několik ukázek techniky s odlišnými principy a technologickými strojními postupy. Potom teprve se může rozhodnout, zda použít spolu s jednoosým nosičem nebo malotraktorem rotavátor či rotační prstencové brány, popřípadě vibrační brány nebo půdní obracecí frézu. Rozhodnutí záleží také na množství, velikosti a charakteristice jednotlivých ploch, které je nutno připravovat pro výsev trávníku.

Renomovaní výrobci jednonápravových malotraktorů a nosičů nářadí nabízí řadu profesionálních půdních nářadí pro všechny skupiny zákazníků – především realizátorů zahrad. Před výběrem vhodného stroje je vždy nutno začít u pracovního nářadí. I ten nejvýkonnější a nejdražší hydrostatický nosič s nevhodně zvoleným nářadím nemusí pracovat tak dobře, jako cenově dostupný mechanický jednonápravový malotraktor se správně zvoleným nářadím o optimálním pracovním záběru. Také zmíněný pracovní záběr hraje velkou roli na členitých plochách a je nutno vždy zvolit jeho správnou šířku ve vztahu k výkonu stroje. I na téměř ideálních rovinných rozsáhlých plochách může být menší pracovní záběr rychlejší a efektivnější.

Půdní realizace agria

Kdy malotraktor a kdy nosič?

U jednonápravového malotraktoru je možné madla řídítek otočit o 180° a lze tedy použít řadu nářadí před i za pohonnou jednotkou – motorem. Zpravidla jsou malotraktory určeny pro práci s rotavátorem, kdy se nože otáčejí ve směru jízdy a také se strojem pracujeme ve směru jízdy vpřed. Pokud řídítka otočíme o 180°, lze namontovat na místo rotavátoru například rotační brány a zvolit směr jízdy vzad, kdy utužovací válec bran vykonává spolu i s eventuálně namontovanou sečkou fi nální operaci. Malotraktory jsou ve většině případů osazeny mechanickou převodovkou a výkonnostně slabšími motory ve srovnání s jednoosými nosiči nářadí. Profesionální nosič nářadí spolu s agregáty je nejvýkonnější, nejkomfortnější a také nejdražší volbou pro práci s půdou. Vzhledem k tomu, že nosič je určen pro čelní agregaci nářadí a přizpůsoben pro jízdu vpřed i vzad, nelze řídítka, až na některé výjimky, otočit o 180°. Proto rotavátor nebude zrovna tím nářadím, o kterém bychom uvažovali. Už vzhledem k tomu, že v současnosti jsou nosiče nářadí vybaveny hydrostatickou převodovkou, rotavátor v kombinaci s hydrostatem představuje určitý technický a komfortní problém.

Půdní realizace agria

Které nářadí zvolit?

Rotavátor je určen pro prokypření půdy až do hloubky 20 cm v téměř jakémkoli stavu půdy po chemickém zásahu (celková regenerace se zbytky travní hmoty) popřípadě v navezené ornici s minimálním podílem travní hmoty. Po několika přejetích dojde k důkladnému prokypření, rozsekání kořenového systému travních zbytků a částečnému srovnání – uhlazení krytem rotavátoru. Pak přijdou na řadu rotační brány, které srovnají prokypřený terén. Plocha se utužovacím válcem zpevní a navíc spolu s namontovaným secím aplikátorem lze rovnou uskutečnit štěrbinový výsev. Rotační prstencové brány jsou osazeny planýrovací radlicí a lze tedy terén nejen rovinně nivelovat, ale také modelovat do tvaru vln apod. V případě navezené ornice bez pozůstatků travních zbytků lze rovnou pracovat s bránami bez rotavátoru. Rotační brány jsou díky vertikálnímu směru otáčení nožů použitelné i velmi utuženém stavu půdy. Hloubka prokypření činí maximálně 12 cm. Pro tato zvolená nářadí je nejvhodnější mechanicky ručně ovládaný jednonápravový malotraktor. Nejefektivnější kombinace bude o výkonu jednotky okolo 8,0 kW (11 k), záběru rotavátoru 70 respektive 80 cm a rotační brány o záběru 90 cm. Obracecí půdní fréza dokáže půdu až do hloubky 15 cm pomocí nožů proti směru jízdy prokypřit, prosít a vytvořit nadlůžko utužené a dokonale prokypřené čisté zeminy, která je připravena k okamžitému výsevu. Jde tak o použití rotavátoru a částečně rotačních bran v jedné operaci. Výhodou je komfort, rychlost a kvalita provedené práce, především schopnost kameny do omezeného průměru „zakopat“. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena nářadí a nutnost použít energeticky výkonnější nosič nářadí s opět vyšší pořizovací cenou. Pro toto nářadí je důležitá volba optimálního nosiče nářadí. Pracovní záběr okolo 75 cm vyžaduje výkon motoru nosiče okolo 14 až 18 kW (19 až 24,5 k).

Půdní realizace agria

Pro a proti

Jednonápravové malotraktory a jednoosé nosiče nářadí mají při celoročním nasazení klíčovou roli. Proti dvounápravovým jsou zastoupeny ve větší míře – jejich předností je především vynikající průjezdnost terénem, snadná a nenákladná manipulovatelnost, svahová dostupnost (až 100 %) a manévrovatelnost, možnost rychlého nasazení, jednoduchá konstrukce a nenáročná údržba, snadné ovládání a hlavně nízké provozní náklady. Dále jde o nízkou hlučnost a úroveň všech vibrací, univerzálnost, hospodárnost, výkonnost stroje vzhledem k stále rostoucím požadavkům moderních přídavných nářadí, design a především bezpečnost a šetrnost k životnímu prostředí.
Z hlediska komfortu a námahy mají ručně vedené malotraktory v porovnání s dvounápravovými určitou nevýhodu. Proto se v praxi využívají právě tam, kde ostatní techniku – ať už z důvodu bezpečnosti, zatížitelnosti nebo efektivity – nelze použít. Jednonápravové nosiče nářadí a malotraktory proto můžeme často vidět v nasazení právě v kombinaci s dvounápravovou technikou.


Home | Produkty | Kontakt Profesionální stroje a technika (c) 2007-2019 AGROCAR s.r.o. a ESC.CZ