AGRIA
home produkty prodejci předváděcí akce dotazy kontakt dealer's intranet
Lištové žací sekačky
Nosiče nářadí
Jednonápravové malotraktory
Zametací stroje
Přídavná nářadí

Zimní údržba
Půdní realizace
Údržba extenzivních ploch
Novinka - balíkovací lis Caeb

O značce agria
Výrobní závod agria
Agria v praxi
Fotogalerie
Videogalerie
Rozkresy náhradních dílů

Přídavná nářadí Agria


Údržba travnatých ploch

Sečení
Nabídka nástavbových zařízení agria zahrnuje šest typů žacích lišt: prstová žací lišta, dvounožová žací lišta, komuální žací lišta, univerzální žací lišta, lesní žací lišta a žací lišta "Z". Prstová žací lišta poskytuje přesný řez i na řidších suchých travinách a na horských loukách. Hustý porost nejlépe zpracovává s vyšší pracovní rychlostí dvounožová žací lišta. Toto konstrukční řešení se díky svému tichému chodu hodí zvláště pro jednonápravové malotraktory řady 3400. Komunální žací lišty jsou v oblasti péče o zeleň velmi oblíbené, protože jsou robustní a mají snadnou údržbu. Univerzální žací lišty jsou podobné lištám komunálním, ale jsou cenově dostupnějsí. Nevýhodou je časově náročná údržba a nastavování horního nože žací lišty. Lesní žací lišty jsou konstruovány pro sečení dřevin a náletů do průměru 40 mm a jsou mimořádně robustní. Žací lišty "Z" jsou cenově dostupnějsí variantou žacích lišt, jsou určeny pro "hobby" uživatele.

Čechrání píce
Obracení a shrnování posečené trávy. Pro získávání sena se tráva po posečení nejdříve načechrává a potom se několikrát obrací. Seno se potom shromažďuje nakládacím vozem, sběrným lisem nebo ručně. Obraceče a shrnovače píce agria představují výkonné pomocníky při sklizni sena na svažitých, malých, vlhkých plochách nebo na nedostupných místech.

Mulčování
Mulčováním rozumíme ošetřování ploch sečením, rozkouskováním a následným rozptýlením po ploše. Nabídka nástavbových zařízení agria obsahuje tři druhy mulčovacích zařízení: kladivkové mulčovače, vertikální mulčovače a Safety-bezpečnostní mulčovače. Při volbě vhodného mulčovače by neměla rozhodovat jen výška porostu, ale i jeho charakter. Hustá luční tráva se kladivkovým mulčovačem zpracovává dobře, dřeviny a suché nálety lépe zvládá vertikální mulčovač, zvláště s novým konstrukčním řešením mulčovacích nožů. Pokud se při práci na veřejných komunikacích požaduje bezpečnost proti odlétávání kamínků, správnou volbu představuje bezpečnostní Safety-mulčovač.

Vertikutace
Vertikutace znamená "svislý řez" ("vertical cut") a pro trávník to znamená skutečné zlepšení: tímto postupem se odstraní mech, nežádoucí tráva a kořínky, takzvaná "travní plst". Pracovní hloubka nepřesahuje 3 mm. Nabídka strojů agria kromě malých vertikutátorů pro "hobby" uživatele nabízí i robustní profesionální vertikutátor 8200-V6R, který ocení zákazníci nabízející služby v této oblasti, obce a pracovníci v oblasti údržby zeleně.

zobrazit nářadí pro údržbu travnatých ploch


Úprava půdy před setbou!

Základní zpracování půdy
Při základní úpravě se půda zpracovává do celé hloubky ornice. Nejstarším a nejznámějším zařízením pro tuto práci je pluh. V nabídce nástavbových zařizení agria jsou nejrůznější konstrukce, provedení a typy pluhů. Jako neobracející varianta taženého způsobu základního zpracování půdy má v dnešním zemědělství vysoké postavení kultivátor. U jednonápravových malotraktorů kralují zařízení poháněná vývodovou hřídelí: frézy - rotavátory, rotační brány a obracecí půdní frézy.

Příprava ploch k osevu
Příprava ploch k osevu slouží ke zpracování půdy pro výsev nebo výsadbu kulturních rostlin. Půda, do hloubky nakypřená ve fázi základního zpracování se nyní přepracovává ve vodorovné rovině, vyrovnává se a popřípadě se opět zhutňuje. Klasickými stroji pro tuto práci jsou nástavbová zařízení poháněná vývodovou hřídelí efektivnější než tažené varianty strojů. Použitím rotačních bran a kmitacích bran se dosahuje optimálně vyrovnané osevní plochy. Fréza-rotavátor naproti tomu představuje univerzální zařízení, které po náležitém seřízení může účelně posloužit nejen k základnímu zpracování půdy ale i k přípravě osevní plochy. Oblíbené jsou i kombinace různých zařízení, jako jsou například pružinové hřebenové brány s půdními válci, nebo rotační brány s návěsným secím strojem.

Meziřádková údržba půdy
Zpracování půdy v meziřádcích má dva cíle - prvním cílem je optimalizace půdních podmínek pro rostliny a druhým cílem je regulace nežádoucího doprovodného plevele. Radličkový kypřič představuje typické nástavbové zařízení pro pěstování okopanin. Půda se nakypřuje a na základě přerušení kapilárních cest zůstává i v suchých obdobích pro rostliny k dispozici více vlhkosti. Nůž radličkového kypřiče odděluje nežádoucí rostliny od jejich kořenů. Další možností pro pěstování kulturních plodin v řádcích je použití oborávacích zařízení na fréze nebo na motorovém kypřiči. Odcházející zemina odstraňuje nežádoucí doprovodný plevel, dochází k odebírání světla. Kdo chce odstranit plevel bez chemie najde v nabídce agria to správné zařízení.

zobrazit nářadí pro úpravu půdy před setbou


Údržba komunálních ploch

Zametání
Zametací zařízení mají svůj hlavní úkol v uvolnění nečistot na komunikacích a v jejich přemístění. Zametání většinou směřuje k přední pravé straně, proto zametací stroje pojíždějí se zametacím válcem pootočeným k pravé straně. Samosběrné zametací stroje kromě toho vykonávají další fuknci, a tou je shromažďování smetených nečistot v příslušném zásobníku. Kombinované zametací stroje dovedou obojí: mohou smetené nečistoty zametat směrem ke straně nebo je mohou sbírat. V zimním období zametací stroj s čelním zametáním teprve ukáže, co dovede. Výšku sněhu do 15 cm zvládají zametací stroje agria bez problémů díky dvoustupňové nebo i plynulé regulaci otáček zametacího válce. K tomu se zvláště hodí zametací stroje s hrubými kartáči.

Odstraňování plevele
Odstraňování plevele na veřejných prostranstvích dnes podléhá různým rámcovým podmínkám. Zákony a předpisy většinou zakazují použití herbicidů. Nejšetrnější řešení vzhledem k životnímu prostředí a zároveň nejúspornější je mechanický způsob odstraňování plevele. Na zpevněných plochách tuto práci usnadňují zařízení vybavená rotujícími kartáči nejrůznějších typů a s nejrůznějším štětinovým osazením. Na zeminových plochách a na makadamových cestách se používají speciální botičkové nebo dlátkové rotační nástroje. Všechna tato zařízení pro odstranění plevele směřují k jednomu cíli: k uvolnění nežádoucí rostliny i s kořenem a k jejímu odstranění z plochy. Potom se již zaschlé rostliny zametou. Při tepelném způsobu likvidace plevelů naproti tomu odstraňovaná rostlina ponechává svůj kořen většinou na místě a tak zde navíc přispívá k hromadění nečistot.

Odklízení sněhu
V zimním období představuje významnou činnost odklízení sněhu. V této souvislosti rozlišujeme sněhová odklízecí zařízení (shrnovací radlice) a sněhové odklízecí stroje (sněhová fréza poháněná vývodovou hřídelí). Shrnovací radlice je konstruovaná jako jednoradličný pluh s možností vychýlení k oběma stranám a představuje řešení u většiny zařízení agria s určením k zimní údržbě. Pro téměř každý nosič nářadí z nabídky agria je k dispozici shrnovací radlice. Při extrémních podmínkách se ovšem doporučuje použití rotační techniky. Zde agria nabízí sněhové frézy ve dvou šířkách záběru. Sněhová fréza se skládá z frézovacího šneku, který vhání sníh dovnitř turbíny, kterou se sníh odvádí do vyhazovacího komínu.

zobrazit nářadí pro údržbu komunálních ploch


Home | Produkty | Kontakt Profesionální stroje a technika (c) 2007-2019 AGROCAR s.r.o. a ESC.CZ